PrimaLuna - Extended Tube Life | Hlasnejšie, dlhšie, celý deň, každý deň !

20.11.2016 • 4 min

Dlhá životnosť elektrónok

Životnosť elektrónok je závislá od toho, s akým výkonom ich prevádzkujete. Nič viac a nič menej.Jediný spôsob ako predĺžiť životnosť elektrónok je prevádzkovať ich s čo najnižším možným výkonom. Pri tom sa však treba uistiť že výkon nie je nakoľko nízky že spôsobuje obvodové skreslenie. Životnosť elektrónky závisí na dvoch faktoroch: Na napätí na anóde a tieniacej mriežky.

Ak je napätie anódy a tieniacej mriežky vysoké pravdepodobne to spôsobí olupovanie katódy, ktoré pri ďalšej prevádzke spôsobí jej odizolovanie, čo významne zníži schopnosť katódy emitovať elektróny. Výrobcovia ktorí prevádzkujú elektrónky na maximálnych hodnotách kvôli dosiahnutiu čo najvyššieho výkonu vám nikdy nepovedia, aké napätia používajú. Oni budú tvrdiť, že to je "dané vlastným vývojom" ako nejaké obrovské výrobné tajomstvo. Pritom to nie je žiadna veda. Ale ak vám povedia že použili 575, 600, alebo dokonca 625 V odradia vás pravdepodobne od kúpy. PrimaLuna zosilňovače používajú anódové a mriežkové napätie približne na úrovní 417 V.

Ako máme nastavený Bias? Možno ho nazvať "kľudovým prúdom" čo je v podstate nastavenie voľnobehu na automobile. V podstate „biasujeme“ naše elektrónky veľmi jednoducho a pritom využívame naše exkluzívne Adaptive AutoBias obvody, ktoré okamžite prepnú zosilňovač do "bezpečného režimu" v prípade nepredvýdanej udalosti ktorá môže znamenať skrat. Udalosť je indikovaná červenou LED diódou na zosilňovači.

PrimaLuna prevádzkuje výstupné elektrónky s minimálnym výkonom tak aby boli v móde mimo obvodového skreslenia. Ak sa jedna z výstupných elektrónok dostane do nerovnováhy v porovnaní s ostatnými elektrónkami, Adaptive AutoBias okamžite zapracuje a zaistí bez vášho vedomia sub-optimalizáciu elektrónky aby pracovala čo najefektívnejšie. Výsledkom je že zákazníci vlastnia jednu sadu výkonových elektrónok desať rokov pri pravidelnom používaní! 

Zabudnite na výmeny elektrónok, pretože to sa stáva zriedkakedy !

Keď kupujete zosilňovač o ktorom viete že elektrónky bežia na maximálny výkon, veľmi dobre viete čo to bude znamenať. Nebudete chcieť "mrhať hodiny" a budete nervózny z každej extra hodiny prevádzky navyše. Niektoré elektrónkové zosilňovače majú dokonca zabudované počítadlo prevádzkových hodín. Tiež sa budete znepokojovať pretože viete, že elektrónky budú potrebovať výmenu po 12 alebo 18 mesiacoch, pred tým však ešte nastane ich výrazná zvuková degradácia. Pritom si ho kupujete s nádejou, že ho môžete používať každý deň.

Keď sa pozriete na parametre našich zosilňovačov tak oni udávajú nižšie výkony. Ak použijeme ako príklad KT-120 osadené v PrimaLuna tak zistíme že dodávajú len 21 watt na elektrónku. Prevádzkovaná dvojica tak dodáva 42W na kanál. Je to dostatočný výkon, ale stále je to len zlomkom výkonu niektorých výrobcov ktorí udávajú 100 watt z páru KT- 120. To je lacný spôsob ako dostať vysoký výkon pri nízkych nákladoch takmer zadarmo. 

Dostať viac výkonu správnou cestou je drahé. To vyžaduje veľké transformátory, kvalitné pätice, kabeláž, rezistory a kondenzátory v elektrónkových obvodoch. To je presne cesta ktorou sa vybrala PrimaLuna a to nie je zďaleka všetko. Väčšina značiek uvádza životnosť výkonových elektrónok v rozmedzí 2000- 2500 hodín. 

Testovali sme elektrónkový zosilňovač PrimaLuna DiaLogue Premium 24 hodín denne a celkovo viac než 5000 hodín. Premerali sme ich po viac ako 5000 hodinách prevádzky, všetky z ich merania vykazovali parametre na 90% zhodné s hodnotami ktoré vykazovali pri meraniach keď boli nové!

"Predchádzajúce riadky plne potvrdzujú naše skúsenosti v KohutAudio. Mnohí klienti prevádzkujú svoje zosilňovače 5-8 rokov, 6 hodín denne pripojené v hlavnej zostave k TV, bez poruchy a bez výmeny koncových elektrónok !"

Ďalšie novinky